Mi is az a heg?
Maga a hegképződés egy természetes folyamat a sebgyógyulás során. Hiszen amikor a bőrfelület megsérül, a szervezet azonnal „segítséget nyújt”, a seb lezáródik és új bőrt hoz létre. Azonban az új bőr adott esetben eltérő színű és textúrájú lesz, vagyis látható nyoma marad. Ezt nevezzük hegnek.
Mikor alakulhat ki heg?
Ennek köre igen széles, hiszen egy horzsolás, vágás, égési sérülés akne vagy éppen műtéti beavatkozás után is létre jöhet heg. Ezek formája és elhelyezkedése pedig számtalan -féle lehet, függően a sebtől.
Számos tévhit él a köztudatban a hegekkel kapcsolatban
Az egyik igen sokat hallott hiedelem, hogy a ha valaki eléggé lebarnul, akkor kevésbé fognak látszani a hegei. Nos, a helyzet az, hogy ez nemhogy nem igaz, de még ellentétesen is elsülhet, ugyanis az UV fény hiperpigmentációt okozhat, ezzel a heg még jobban elüt a többi bőrfelülettől. Persze a napozás nem tilos, érdemes 30-as vagy annál magasabb faktorszámú fényvédő krémet használni annak érdekében, hogy megóvjuk ezt az érzékeny bőrrészt.
Szintén gyakran lehet hallani azt, hogy a hegesedésnek indult sebet minél gyakrabban fertőtleníteni kell. Ez önmagában ugyan igaz, azonban egyáltalán nem mindegy, mivel tesszük ezt. Hiszen például a hidrogén-peroxid ugyan elpusztítja a baktériumokat, ezzel egyidőben az új bőrsejteket is. Egy bizonyos ponton túl bőven elegendő meleg vízzel lemosni a sebet. A vitaminok közül pedig a C-vitamint érdemes preferálni, ugyanis kiváló antioxidáns, amely fokozza a gyógyulást.
Nem minden heg tűnik el nyomtalanul!
Az úgynevezett keloid hegek, hipertrófiás hegek és fertőzött sebek esetében nem valószínű, hogy ezek különleges kezelés nélkül elhalványodnak. Ez történhet szilikongélből készült tapasz segítségével, hegek kimetszésével, egyéb kiegészítő kezelésekkel. Javasoljuk, hogy keresse a keloid hegek kezelésére kiképzett kötszereket, amelyeket szakorvossal való egyeztetés után használjon!