Hogy alakul ki a vízhólyag?
A vízhólyag többféle módon is kialakulhat. Akár sportolás közben dörzsöli ki a cipő a lábunkat, akár egy újabb lábbeli okoz bőrsérülést, a vízhólyag kezelése hosszadalmas lehet, főként cukorbetegek körében válhat veszélyessé.
Miért olyan gyakori a lábfejen megjelenő vízhólyag?
A vízhólyag leggyakrabban a lábfejen jön létre, a bőr kidörzsölődését a rosszul megválasztott cipőméret, az intenzív mozgás is okozhatja. A súrlódás révén a bőr rétegei eltávolodnak egymástól, köztük folyadékgyülem keletkezik. Amennyiben a súrlódás foka nagyobb mértékű, a hajszálerek megsérülésével akár vérhólyag is keletkezhet.
Mikor válhat veszélyessé?
Cukorbetegek körében különösen veszélyes lehet, ha észrevétlenül marad a vízhólyag. A diabétesz szövődménye a neuropátia, azaz idegbántalom. Jellemzője, hogy a végtagok idegsejtjeit károsítja a magas vércukorszint, ezáltal a sérülések is könnyen észrevétlenül maradnak. A magas vércukorszint lassítja a sebgyógyulást, emiatt megnő az elfertőződés kockázata. A nem gyógyuló sebek könnyen válhatnak fekéllyé, melyek ugyancsak hosszadalmas kezelést igényelnek.
Hogy érdemes kezelni?
Bár sokaknál reflexből jön az ötlet, hogy kilyukasszák a vízhólyagot, semmiképpen sem érdemes. Ugyanis ezáltal a természetes gyógyulási folyamat jelentősen lelassul, valamint megnő az elfertőződés kockázata is.