Azok a sebek, melyek olyan helyen helyezkednek el, mint például a térden, vállon, állandó mozgásnak vannak kitéve. Ha a bőr feszül, az összevarrt sebszélek könnyen elválhatnak egymástól. A felszakadt varrat fájdalmas, valamint váladékozás és vérzés léphet fel. A szétnyílt seb kedvez a kórokozók behatolásának, így fokozott fertőzés veszély áll fent. A fertőzés a műtét alatt is bekövetkezhet, amennyiben a műtéti eszközök nem megfelelően vannak sterilizálva. A műtétet az adott bőrfelület fertőtlenítésével kell kezdeni, ezen lépés kihagyása súlyos szövődményeket tud okozni.
Amennyiben a varratok elválnak egymástól első teendőként az adott területet fertőtleníteni kell. Fontos, hogy a seb környékét is alaposan megtisztítsuk, ezt követően helyezzünk el fedőkötést rajta. A továbbiakban ajánlott orvoshoz fordulni, aki pontosan megállapítja a varratok felszakadásának okát. Annak függvényében, hogy miért váltak el a sebszélek egymástól, a kezelések eltérőek lehetnek. Ha a túlzott bőrfeszülés okozza, akkor a sebszélek újbóli összevarrására kerülhet sor. Amennyiben fertőzés okozta a varratok eltávolodását, a sebszélek kimetszése, majd ismételt összevarrása szükséges.
Műtétet követően ajánlott a sebet rendszeresen ellenőrizni. Fontos, hogy ne érje víz a sérült területet, valamint a fedő kötés is cserélve legyen. A varrat nagyságától függően kerüljük a hirtelen mozdulatokat, így biztosan megelőzhetjük azok felszakadását.
Forrás