Van esély a gyógyulásra?
Valójában minél hamarabb kerül sor a megfelelő diagnózisra, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. Ezért fontos, hogy időben észrevegyék az érintettek az tüneteket. Ha nyomási fekélyről van szó, akkor az elszíneződés, a bőr melegedése, a duzzanat és az érzékenység lehet tipikus tünet. Ez jellemzően idősebb korban, túlsúly esetén vagy keringése zavar esetén fordul elő.
A lábszárfekély esetén a seb a lábszár alsó részén, a boka tájékán keletkezik, az ödéma, a bőr hiper- illetve hipopigmentációja, az ekcéma, valamint a nehézláb-érzés lehetnek tipikus tünetek. A cukorbeteg-láb szindróma esetén nagyon nehéz lehet észrevenni a tüneteket. A fájdalom- és nyomásérzékelés károsodása miatt a sérüléseket a beteg sokszor csak későn érzékeli. Ilyen esetben már egy kisebb sérülés is elegendő ahhoz, hogy nehezen gyógyuló seb keletkezzen. A talp és a körmök ellenőrzése kiemelten fontos diabétesz esetén.
Hogyan előzhetők meg a krónikus sebek?
A nyomási fekély megelőzésében – ahogy arra a neve is utal –elsődleges, hogy a terhelő nyomás és súrlódás mértékét csökkentsük, illetve. megszüntessük. Kiemelten fontos a kockázatnak kitett betegek azonosítása és a szükséges tehermentesítő intézkedések meghozatala. Ezek közé tartozik a rendszeres forgatás és a tehermentesítő eszközök használata.
Hogyan gyógyíthatók ezek a sebek?
Krónikus sebek esetén a helyi kezelés mellett mindenképpen fel kell tárni az alapbetegséget is, kizárólag ezek együttes kezelése hozhat sikert. A három fázis minden ilyen jellegű seb esetén azonos. Az első fázis a tisztulás, amikor nagy mennyiségű váladék, bőrpír, megemelkedett hőmérséklet, duzzanat és fájdalom jelentkezhet. A második fázis a granuláció, amelynek során a seb új szövetekkel töltődik fel és csökken a váladékozás. A harmadik fázis pedig az epitelizáció, amikor a se