A sejteknek az optimális működéshez vitaminokra, ásványi anyagokra és oxigénre van szükségük, ami a vérkeringés révén jut el hozzájuk. Azonban, ha a vérkeringés nem megfelelő, akkor ezek a fontos tápanyagok nem érkeznek meg a szövetekhez, így a gyógyulás sokkal lassabb lesz, a fertőzés esélye pedig megnő. A keringési zavarok hátterében akár érelmeszesedés, érszűkület vagy krónikus vénás elégtelenség is állhat.
Végtagokon található, nehezen gyógyuló sebek esetén a cukorbetegség gyanúja is felmerülhet. Diabétesz esetén romlik a végtagok vérellátása az erek állapotának rosszabbodása miatt, és a bőr is nagyon kiszárad. Problémát jelent az is, hogy az érintett nem is minden esetben veszi észre, hogy megsérült, mert a betegség következtében sérülhetnek az idegrostok.
A kórokozók ellen az immunrendszerünk védi szervezetünket, ezért, ha az nem működik megfelelően, az jelentősen kihat a sebek gyógyulására, és elfertőződést is okozhat. A sebgyógyulásra hatással lehetnek akár gyógyszerek is, például a véralvadásgátlók, de rossz táplálkozás miatt kialakult fehérje- és vitaminhiány miatt is megfigyelhető, hogy lassabb a folyamat.
A pontos okokra szakember segítségével derül fény, azért nem gyógyuló sebek esetén javasolt orvoshoz fordulni!