Cukorbetegség esetén a magas vércukorszint csökkenti az immunrendszer védekezőképességét, valamint a sejtek tápanyagellátása csökkent. A diabétesz indukálta érelmeszesedés tovább rontja a sejtek vérellátását, így a vércukorszint normál tartományba való állítása kiemelkedő jelentőségű a gyógyulásra nézve. A sebápolást minden nap szakszerűen el kell végezni, hogy minél kisebb kockázata legyen a fertőzés kialakulásának. A cukorbetegség fokozza a sebek elfekélyesedésének lehetőségét, emiatt is fontos a sebkezelés rendszeres elvégzése.
A sebet mindig lássa el fedőkötéssel! Amennyiben a kötés elveszíti sterilitását, mielőbb cserélje le és fertőtlenítse le a seb környékét is. A kötés nem csak a kórokozók ellen nyújt védelmet, hanem számos mechanikai inger ellen, mint például a ruha dörzsölő hatása. Óvja a víztől, valamint ne végezzen nehéz fizikai munkát, ugyanis az a sebszélek elválását okozhatja.
A sebgyógyulás ideje alatt fokozottan ügyeljen a kielégítő ásványi anyag (cink, réz), vitamin (A-, E-, D-vitamin) és fehérjefogyasztásra. Ezen tápanyagok hozzájárulnak a szervezet megfelelő működéséhez, továbbá nagyban elősegítik a sebgyógyulást.
A sebgyógyulás zavarainak következtében kóros hegesedéssel zárul a seb. Megkülönböztetünk keloid, illetve hipertrófiás heget. Utóbbi esetén a heg nem haladja meg a műtött vonalat, mérete évek elteltével csökken. A keloidos heg a műtött területen túlhalad, megvastagodott, piros színű területeket képeznek.