Mikor forduljon a cukorbeteg sebész vagy bőrgyógyász szakorvoshoz?
A diabetes mellitus esetében a személy folyamatos önvizsgálata szükséges. A rendszeres vércukorszint mérés mellett a teste, bőre változásait körültekintően érdemes figyelni. A tisztálkodás, a bőr szárazra törlése, nedvesség felitatása, a bőr és elváltozásainak megszemlélése új feladatok elé állítja Önt és hozzátartozóját. Mindenki a saját szervezetét ismeri a legjobban és ezért képes is annak vizsgálatára és a változások megfigyelésére.
A cukorbetegség elején a bőr szárazsága és/vagy nyirkossága tapintható. Ezt megfelelő hygiéniai viszonyokkal , speciálisan diabéteszlábra való krémekkel jól lehet uralni. A berepedezett sarkak, a bőrkeményedések, a hideg lábak, nyirkos tapintatuk és sápadt színük olyan intő jelek, amelyeket meg kell mutatni a vizsgálatoknál, le kell venni a zoknit! A kezelést nem szabad házilag kivitelezni. Pl a bőrkeményedéseket tilos otthon vagdosni!
A cukorbetegség élhető baj addig a pontig, amíg a páciens és az eü személyzet jól együttműködik, és mindent megtesznek a szövődmények elkerüléséért, például a lábat veszélyeztető tényezők kiküszöböléséért.
Ha kialakulnak a szövődmények, akkor már betegségről szólunk. Az állapotromlás elkerüléséért szakorvosokhoz kell fordulni! Azonos betegségcsoportban is különböző tünetek lehetnek, ezért kell jól megfigyelni, szerencsés feljegyezni, akár lefotózni, hogy az orvos láthassa a változásokat.
A cukorbetegség egyik szövődménye a neuropátia. Fennállásánál a beteg életminősége kedvezőtlen lehet. Más-más tünetet érzékelhet, ha szenzoros (érző ideget érintő), ha motoros (mozgató ideget érintő) vagy ha autonóm (vegetatív) neuropátiája van. Kérdezés nélkül is mondja el a diabetológusának, ha úgy érzi, mintha hangyák másznának vagy abroncs lenne a lábán, ha csaláncsípéshez hasonló égető érzést tapasztal lábán vagy lábszárán! Jelezze, ha érzéketlennek tűnik a lába, lábfeje; ha se a hideget, se a meleget nem érzi úgy, mint korábban. Jelezze a fájdalmakat és annak súlyosságát, típusát. Ha további műszeres vizsgálat indokolt, diabetológusa segítségével, beutalójával tovább kell mennie az általa megadott szakorvoshoz.
A fájdalomérzés, tapintás-, hő- és helyzetérzés csökkenése, súlyos esetben teljes megszűnése után válik a beteg helyzete bizonytalanná. Bármilyen apró észrevétlen bőrsérülés után megindulhat a nem kívánt sebesedés/sebképződés, amely általában nagyfokú váladékképződés miatt sűrű kötéscserét indokol. A kedvezőtlen vércukorszint, a szervezet anyagcsere zavara és a fájdalomérzet kiesés tovább ronthatja az állapotot.
A cukorbetegség következtében kialakuló statikai változások jelentős része is az intő jelek közé sorolandó. Megnyilvánulásuk lehet szétterülő láb, amikor nem fér a láb a megszokott lábbelibe, kalapács ujj forma, enyhe vagy súlyos deformitások, stb.
A seb/sebek megjelenése indokolja az azonnali szakorvoshoz fordulást, aki felméri az Ön általános állapotát, cukorbetegsége tüneteit, sebét vagy sebeit, majd haladéktalanul megkezdődik a komplex ellátás. Ha a páciens együttműködő, betartja a kezelő személyzet (orvos, ápoló) tanácsait, akkor érhető el a folyamat tompítása vagy időbeli kitolása, a sepsis és a rettegett amputáció elkerülése.