A balesetin szorgoskodó orvosok szerint a nyári sérülések előreláthatóak, és kis körültekintéssel megelőzhetőek.
Az egyik Traumatológiai Osztály vezetője csapatával egy olyan listát állított össze, amely a leggyakrabban előforduló nyári balesetekre hívja fel a figyelmet.
Esések
Az esések folyamatosan vezetik a nyári sérülések listáját. A trambulin (ugróasztal) egy veszélyes sporteszköz, a szülők mégis hajlamosak azt hinni, hogy biztonságos. Nagyon sok olyan gyermeket látnak el, aki játszótéri mászókáról esik le, állítj az egyik orvos, aki azt ajánlja, mindenképp keressünk olyan játszóteret, aminek talaja puha anyaggal van burkolva.
Kerékpáros-sérülések
A felmérések szerint az országban évente 400 ezer, 19 év alatti gyerek kerül a sürgősségi osztályra biciklibaleset következtében. A leggyakoribbak a kar és lábsérülések, a legsúlyosabbak viszont a fejsérülések. Az orvosok folyamatosan arra figyelmeztetnek, hogy a gyermek mindig viseljen sisakot. A forgalmas utakon inkább tolják át a biciklit, a kormány és az ülés pedig legyen rendesen beállítva.
Égési sérülések
E sérülések formája korfüggő. A nagyobb gyermekek általában nyílt lánggal, tűzrakás közben, vagy tűzijátékkal égetik meg magukat, a kisebbek pedig forró ételeket rántanak le a konyhapultról, vagy leforrázzák magukat. Ezek a balesetek is megelőzhetőek, ha szülők felügyelik a tűzrakást, a tűzijátékozást, és nem hagyják a gyerekek számára elérhető helyen a forró ételeket, italokat.
Motorizált járművek
A gyerekek, kicsik és nagyok, egy pillanat alatt felpattannak olyan járművekre, mint a robogó, a golf kocsi, vagy a quad. Felügyeljük mindig ezek használatát!
Fulladás
Nagyon sok olyan eset van, amikor a gyermek élete csak egy hajszálon múlik. A legtöbb baleset a családi házak medencéjében történik. Ne felejtsük el, hogy tíz centiméteres vízben is meg lehet fulladni! Éberen felügyeljük a gyerekeket, és mindig legyünk olyan távolságra, hogy segíteni tudjunk. A kisgyerekekre adjunk úszómellényt, karúszót vagy úszógumit.
„Tartsuk nyitva a szemünket, és próbáljuk megelőzni a nyári baleseteket” – hívja fel a szülők figyelmét a gyermekorvos traumatológus.
Bármilyen baj történik, az lehetőleg ne derült égből villámcsapásként érjen bennünket. Érdemes valahogyan felkészülni az ilyen eseményekre, és elkerülni a pánikot addig, míg szakértő kezekbe kerül a balesetet elszenvedett személy. Fontos, hogy bárhova utazunk, ha csak néhány napra is, legyen nálunk egy alap elsősegély csomag, a megfelelő sebkötöző és sebellátó eszközökkel. Illetve érdemes egy ilyen eslősegély felszerelést a saját otthonunkban is, jól látható és könnyen elérhető helyen tárolni, hogy azonnal és megfelelően reagálhassunk minden ilyen eseményre.