A konyhai tevékenykedés kellemetlen mellékhatásai a szúrt, vágott sebek, az égési sérülések. Ezeket – megfelelő felszerelés birtokában – akár mi magunk is elláthatjuk.
A felületi sérülések, horzsolások esetén a jég alkalmazása elegendő – gyulladáscsökkentő hatású és a szövetekbe áramló vér folyását is lassítja. Célszerű tiszta törölközőbe csavarva használni.
Amennyiben vérzést tapasztalunk, egy tiszta ruhadarab segítségével azonnal fejtsünk ki óvatos, de határozott nyomást a seb felületére; ez tartson 10-15 percig, de legalább a vérzés elállításáig. Fontos, hogy ha szennyeződés (por, salak stb.) érte a sérült bőrt, vagy valamilyen állat harapott meg, fertőtlenítő szerrel vagy szappannal gyengéden, de alaposan mossuk át a sebet, és forduljunk orvoshoz. A közhiedelemmel ellentétben ilyenkor a langyos, kézmeleg víz alkalmazása javasolt, ez hatásosabb, mint a fájdalmat elsőre jobban enyhítő hideg víz. Érdemes beszerezni a gyógyszertárakban vény nélkül kapható hámosító kenőcsöket is, melyek egyfajta védőréteget képeznek a sérült bőrfelületen, és segítik annak regenerálódását. Mélyebb, nagyobb sebek esetén ugyanakkor kevéssé használhatók.
Az egyik legismertebb segítőtárs a háztartásokban többnyire oldat formájában megtalálható jód, amely elsősorban a sebkörnyék fertőtlenítésében alkalmazható, de a hatóanyagot komplexen tartalmazó termékek magát a sérülést is fertőtlenítik. Mindig olvassuk el a használati utasítást! Enyhén irritáló-izgató hatásával ne foglalkozzunk; az csak jelzi, hogy a kezelés sikeres volt. Gyakran ajánlott fertőtlenítő még az egyben szagtalanítóként is funkcionáló hidrogén-peroxid – mivel azonban igen reakcióképes vegyületről beszélünk, feltétlenül a használati útmutató szerint alkalmazzuk a seb felületén. Csak gyógyszertárban beszerzett 1-3%-os hidrogén-peroxid használható ilyen célra. Krónikus, nehezen gyógyuló sebek esetén kerülendő az alkalmazása, mert ép szövetet is roncsolhat és elpusztítja a szövetben található növekedési faktorokat, melyek nélkülözhetetlenek sebgyógyuláshoz.
A rozsdás, koszos fémtárgyak, illetve a földdel szennyezett sérülések különösen alattomos veszélyforrások. Ha a baj már megtörtént, azonnal tisztítsuk ki a sebet a fentiek szerint, majd mindenképp menjünk orvoshoz.
Égési sérülések keletkezésekor a sebet mindenképp hideg víz alá tartsuk. Antiszeptikus, fertőtlenítő hatású krémekkel vagy hígított teafaolajjal megelőzhetjük az esetleges elfertőződést. A természetes hidratálóként is remek aloe vera pedig mindezen felül a későbbi sebesedést is gátolja. Ha a seben nem keletkeztek hólyagok, használhatunk hámosító kenőcsöt is, amely elősegíti a seb gyógyulását. A kezelés után érdemes bekötözni a sebet steril sebfedő lappal vagy sebpárnával, így a fertőtlenítő tovább marad kapcsolatban a sérült bőrfelülettel, és védi a sebfelszínt, így a gyógyulás is gyorsabb. Ne felejtsük el naponta cserélni a kötést, és időnként „levegőztessük” is a sebet.