A sebészetben, sebkezelésben számos eszközre szüksége van az orvosnak, a sérülés méretétől függően többféle eszközzel végzi a kezelést. A következőkben ismertetjük az alapvető sebészeti, valamint a súlyosabb sérülések ellátását igénylő eszközöket is, korszerű kötszereket.
Sebfertőtlenítő: sebfertőtlenítésre leggyakrabban oldat vagy spray formában kapható szereket alkalmaznak. Ellenjavallt a jód és a sebhintőpor használata, ugyanis a nyílt sebet irritálják, annak regenerációját lassítják. A sebbe került idegen testet, mint például kavicsot, szilánkot, csipesszel kell eltávolítani.
Kötszerek: ma már a kötszerek széles választékának köszönhetően biztonságos védelmet nyújtó kötéseket lehet alkalmazni. Alap kötszer a ragtapasz, mull lap és mull pólya. Utóbbiakat már ritkán alkalmazzuk, ugyanis a mull lap inkább a seb tisztítására használatos. Ezeken felül vannak már modern kötszerek is, mint például a szigetkötszer, sebpárna, habkötszer.
Sebészi műszerek: a sebkezelés során többféle eszközre van szüksége az orvosnak, leggyakrabban használt eszköz a szike, olló, érfogó. A súlyosabb sérüléseket varróanyaggal rögzítik általában, mely lehet felszívódó vagy nem felszívódó. A nem felszívódó varratokat a seb rögzülése után, általában 1-2 hét múlva kell eltávolítani. A varratszedés ideje változhat, ugyanis a kisebb sérülések gyógyhajlama rövidebb időt vesz igénybe.
Ajánlott egy alap sebkezelési pakkot összeállítanunk otthon, melynek segítségével mi is elvégezhetjük a kisebb sérülések ellátását. Ha a sérülést súlyosnak ítéljük, mindenképp forduljunk orvoshoz, akinek széles eszközparkja áll rendelkezésre a sebkezelés elvégzéséhez.
Források
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező