A következőkben megosztunk néhány tippet, melyeknek alkalmazása megkönnyíti a sebkezelést és felgyorsítja a sebgyógyulás folyamatát a téli időszakban.
1. Sportoljon télen is!
A hideg idő ellenére ajánlott naponta legalább fél órán keresztül könnyed testmozgást végezni. Az oxigén dús levegő, valamint a testmozgás által felgyorsult vérkeringés hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, a vérkeringés normalizálásával a sejtekhez elegendő vér jut. Nem csak a szabadban kezdheti el a sportolást, hanem különböző beltéri, mint például úszás, pilates, jóga sportlehetőségek is vannak, melyek jótékony hatással bírnak.
2. Válasszon megfelelő kötszert!
Amennyiben valamilyen sérülés van a bőrfelületén, netán cukorbetegség miatt kisebb-nagyobb sebek alakultak ki, tanácsos azokat fedőkötéssel ellátni. A kötszer akkor megfelelő, ha teljesen fedi a sérült területet, nem mozdítható el, de mégsem túl szoros. A kötszer védi a sérült területet a fizikai és kémiai ártalmaktól, továbbá az érintett területet melegen tartja, így fokozva a vérkeringést.
3. Támogassa immunrendszerét!
A téli hónapokban a szervezet védekezőképessége csökkenhet, vitaminraktára megfogyatkozhat. Ajánlott rétegesen öltözködni, védve ez által testünket a kihűléstől. Egyen minél több friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint kiegészítésként C és D vitamint.
4. Ápolja rendszeresen bőrét!
Főként cukorbetegség esetén kell kiemelten ügyelni a rendszeres bőrápolásra. A diabétesz szövődménye a neuropátia, ami idegi bántalmat jelent. A végtagok csökkent vérellátásának következménye, melynek szövődménye a bőrfelület elvékonyodása és fekélyek kialakulása. A bőr hidratálásával elkerülhető annak kiszáradása és berepedezése, továbbá minden nap ajánlott ellenőrizni, hogy kisebb sérülések nem keletkeztek-e. Az időben észlelt sérüléseket azonnal kezelni kell, hogy elkerülje az elfertőződést, valamint a súlyosabb szövődményt, az amputációt.