A vénafal meggyengülése idővel merevvé teszi az érfalt, ennek hatására feszülnek és meghosszabbodnak. Az érfal állapotromlásának következtében a vénák kitágulnak, aminek eredményeként a billentyűk eltávolodnak egymástól. A billentyűk rendellenes helyzete miatt a vér visszafelé folyik, ennek hatására a vénák még jobban kitágulnak.
Tünetek
A visszértágulat bőr alatti csomók formájában jelentkezik, panaszokat már akkor is okozhat mielőtt a véna láthatóvá válna. A kitüremkedések területe fájdalmassá, érzékennyé válik. Amennyiben nem fordulunk időben orvoshoz, a tünetek súlyosbodnak: lábdagadás, az érintett terület elszíneződése, a bőr kiszáradása és elvékonyodása jön létre.
Szövődmények
Felületes visszérgyulladás: a felszíni vénák gyulladása elősegíti a vérrögképződést, mely tovább fokozza a véna gyulladását. Jellemző tünete az éles, szúró fájdalom, a begyulladt véna területe vörössé válik, valamint kitapintható a vénafal rugalmatlansága is.
Mélyvénás trombózis: a visszeresség súlyos szövődménye a mélyvénás trombózis, mely vérrögök kialakulását jelenti a mélyvénákban. Tünetei közé tartozik a duzzadt lábszár, állandó fájdalom. Alattomos betegség, ugyanis nem mindenkinél okoz panaszokat, ha észrevétlen marad akár tüdőembóliát is okozhat.
Lábszárfekély: a trombózis késői szövődménye a lábszárfekély, mely hosszadalmas kezelés esetén sem gyógyul maradéktalanul. A boka és lábszár ödémásodásán kívül bőrelváltozások is megjelennek. Kezdetben a bőr elvékonyodik, viszket, ezt követően barna foltok jelennek még és mikrovérzések alakulnak ki. Az érintett szakasz sebessé válik, mely folyamatosan váladékozik. A nehezen gyógyuló sebek fertőzésveszélye igen magas, állandó sebápolást igényelnek.
A visszerek állapota nyáron romlik, mivel a meleg hatására a vénák még jobban kitágulnak, a vérkeringés lassul, a pangás pedig fokozódik. Érdemes kompressziós harisnyát hordani, illetve minden nap értornát végezni az állapotromlás elkerülése céljából.