A sebgyógyulás szempontjából kritikus az első ellátás ideje és technikája: minél precízebben és gyorsabban – lehetőleg a sérülést követő 6 órán belül – ellátják a sebet, annál gyorsabban, tünetmentesebben és könnyebben gyógyul majd a seb. Súlyos, életveszélyes sérülések esetén természetesen azonnali ellátásra van szükség, amelynek több lépése van. Ebből a laikusok feladata elsősorban a sérült nyugalmi helyzetének biztosítása, a további sérülések elkerülése, a szövődmények minimalizálása és a szaksegítség (mentő) hívása.
A sebkezelés lépései – egyszerű sebek esetén
Amikor a sérülés csak kisebb testfelületet érint, nem hatol mélyre, nem roncsolt mélyebb szöveteket, szerveket, nem ért el testüreget, nincs nagy, el nem állítható vérzés, akkor általában egyszerű sebről beszélünk. Ezek könnyen gyógyulnak szakszerű kezelés esetén. Nézzük ennek lépéseit.
1. Kézmosás. Mielőtt a sebkezeléshez fognánk, alaposan mossunk kezet.
2. Fertőtlenítés. Szinte minden típusú sérülés esetén kerülnek kórokozók a sebbe, akármilyen sérülésről is van szó, ezért a sebkezelésnek mindig fertőtlenítéssel kell kezdődnie. A sebet meg kell tisztítani a kosztól és az esetleges idegentestektől. Először tiszta, hideg vízzel mossuk le a sebet, de ügyeljünk arra, hogy ne folyassuk rá hosszasan a vizet, ne öblögessük a sebet. Majd használjunk jóddal, Betadin-oldattal, esetleg 70 %-os alkohollal átitatott steril vattát vagy gézt a seb áttörlésére és vérzéscsillapításra. Benzinnel tilos a sebbe nyúlni. A sebkörnyék megtisztítására alkalmzható csak.
3. Higiénia. Ne nyúljunk kézzel a sebhez vagy a sebbe, használjunk steril gézt, esetleg viseljünk orvosi gumikesztyűt.
4. Helyes kötés. Megfelelő méretű steril kötözővel fedjük be a sérült részt és minél stabilabban rögzítsük a kötést.
A sebkezelés lépései – ideiglenes ellátás esetén
Amikor komolyabb, súlyos, akár életveszélyes sebek keletkezésének vagyunk tanúi, elsősegély-nyújtásra van szükség. Ez magában foglalja a sebek ideiglenes ellátását, a közvetlen életveszély elhárítását, a további sérülések keletkezésének megakadályozását és az esetleges szövődmények (pl. seb elfertőződése) elhárítását. Ezekkel a lépésekkel előkészítjük a szakszerű orvosi ellátást is.
Az elsősegély-nyújtás lépései
-
Helyezzük biztonságba a sérültet oly módon, hogy megfelelően megvizsgálhassuk és felmérhessük a szükséges teendőinket.
-
Kiabáljunk, hogy van-e orvos a közelben.
-
Mérjük fel a kialakult sérüléseket, és rangsoroljuk azokat. A közvetlen életveszély elhárítása, azt követően az életveszélyes sérülések ellátása az elsődleges feladatunk.
-
Hívjunk mentőt.
-
Ellenőrizzük a sérült légzését.
-
Ellenőrizzük a sérült keringését. Szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell alkalmaznunk.
-
Nagyon fontos a nagy vérzések csillapítása. Ha szükséges, távolítsuk el a ruházatot, tisztítsuk meg a fentiek szerint a seb környékét. Nagy vérzés esetén a terület kompressziójával, leszorításával és nyomókötés felhelyezésével csökkenthetjük a vérveszteséget.
-
A nagy kiterjedésű sebeket fedjük be fedőkötéssel.
-
Az esetlegesen törött végtagokat rögzítsük stabilan, megelőzve ezzel a további sérüléseket.