Az égési sérülések fokozatai
A legenyhébb első fokú égésről elmondható, hogy a hámrétegnek csupán a legfelsőbb rétege az úgynevezett felhám, epidermisz sérül. Ennek leggyakoribb oka a túlzásba vitt napozás vagy szolárium, tünetei a feszes, sima és vörös bőr.
A másod fokú égés a hámréteg több szintjét is károsítja, ilyenkor a bőr felszíne nedves, hólyagos és kifejezetten fájdalmas. Súlyosabb esetekben ezek a hólyagok berepednek, a bennük lévő folyadék (vérplazma) kiáramlik és a sérülés még fájdalmasabb lesz és könnyen elfertőződik. Ebben az esetben már szükség van orvosi segítségre!
Ennél is súlyosabb, harmad fokú égési sérülésnél még több hólyagot figyelhetünk meg, amelyek mélyen ülnek. közöttük a bőr elszürkül, a károsodás eléri a bőr alatti kötőszöveteket is. Ezen a szinten már szövetelhalásról beszélünk, a fájdalom kisebb, mert az idegvégződések elhalnak. Az orvosi segítség nélkülözhetetlen!
A legsúlyosabb a negyed fokú égés, mely felszíne nem feltétlen különbözik a harmad fokúétól, ám a károsodás már érinti az izom és a csont szöveteket is.
Az égési sérülés otthoni kezelése
Mint írtuk, az első és legfontosabb lépés a sérülés mielőbbi hűtése, ez egyrészt csökkenti a fájdalmat, másrészt (amit kevesen tudnak) megakadályozza a mélyebb szövetek további károsodását. Ha van erre lehetőség, mindig tegyük meg! Szükség esetén közben híjuk a mentőt.
A további károsodást, a hűtés, csak a sérülés utáni első húsz percben tudja megakadályozni, de a fájdalomcsillapító hatás, ezen időn túl is jelentős, tehát a hűtés sohasem felesleges. Kisebb sebek esetén elegendő a csap alá tartani, nagyobb kiterjedésű sebeknél jó lehet a hideg vizes zuhanyzás, vagy a érültet a kádba ültetni.
Enyhébb sérülés esetén (első fok) elegendő a hűtés után, a bőrt hidratáló krémmel bekenni, mely megvédi a kiszáradástól és a berepedezéstől. Ennek gyógyulási ideje körülbelül hét nap.
Ennél súlyosabb esetben már javasolt a szaksegítség igénybe vétele, aki steril körülmények között megnyitja a hólyagokat, hogy a felgyülemlő folyadék eltávozzon, ezzel megelőzve a fertőzést. Mint minden sebnél, itt is jelentős szerepe van a kötés rendszeres (eleinte napi kétszeri) cseréjének.
Nagy kiterjedésű harmad, negyed fokú égési sérülés esetén, elsődleges a véna biztosítása, a sebek ellátása és a folyadék mielőbbi pótlása.
A gyógyulás már másod fokú sérülés esetén is heteket vesz igénybe, súlyos esetekben viszont hónapok akár évek is szükségesek lehetnek, illetve gyógytornász és különböző műtétek is kellhetnek, az sérült életminőségének javítására.
Amikor mindenképp szükséges orvoshoz fordulni:
-
Ha az égés arcot, ízületet, nemi szervet, belélegzéssel tüdőt ért
-
Mélyebb rétegek is károsodtak
-
Az égett réz szenesedett
-
A sérülés kiterjedése nagyobb, mint három tenyérnyi
-
A sérült egy gyermek