A lábszárfekély soha nem önálló kórkép, valamilyen más, általában érrendszeri betegség szövődménye. Ez lehet vénás vagy artériás keringési elégtelenség (az esetek 95%-a!), diabétesz, anyagcserezavarból adódó fekély. Életminőséget rontó állapot, mely fokozatos fertőzésveszélyt jelent, tekintve, hogy egy nyílt seb ezért megfelelő ellátása különösen fontos, az alapbetegség kezelése mellett.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a fekély hatékony kezelésének egyik legfontosabb része az alapbetegség kezelése. Enélkül a fekély, újra és újra, bármilyen sérülésből kialakul és nincs az a korszerű kötszer, vagy sebkezelő anyag ami hosszútávon segíthetne.
A fekély kezelése két dolgon alapszik. Egyrészt a seb védelme, megfelelő tisztántartása a fertőzések elkerülése miatt, másrészt sebgyógyuláshoz optimális viszonyok megteremtése. Fontos viszont tudnunk a fekélyesedés okát, mert az artériás, a vénás illetve a diabétesz okozta fekélyek más-más kezelési módot igényelnek, és ami az egyik esetben segítség, más esetben a helyzet romlásához vezethet.
-
Artériás fekély
A fekélyek 15%-a artériás megbetegedésre vezethető vissza. Az érelzáródás (érelmeszesedés vagy embólia) akadályozza a keringést és a beteg terület megfelelő vérellátását, ami nélkülözhetetlen a seb gyógyulásához. Ilyen esetekben a fekély kezelésének alapja a szűkült szakaszon a vérellátás normalizálása, ez lehet az érhártya eltávolítása, az érintett szakasz cseréje (érprotézis) vagy elkerülő ér beültetése („by-pass” műtét).
-
Vénás fekély
A lábszárfekélyek legnagyobb része (80%!), vénás eredetű megbetegedésre vezethetők vissza, a vénás keringési zavar végállapota, ezért a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni, hiszen számtalan előjele van, mint az ödéma, „nehéz láb” érzés, a bőr pigmentációja, visszér, seprűvéna kialakulása. Ha bármelyik fennáll, az vénás problémát jelent, amit kezelni kell.
A vénás lábszárfekély kialakulásához nincs szükség külső sérülésre. A salakanyagok pangása, a rossz oxigén ellátás hamar gyulladáshoz vezethet, ami szövetelhaláshoz és fekélyhez vezet. Míg egy egészséges ember apró sérülései pár nap alatt behegednek, keringési zavar esetén a legkisebb seb is elfekélyesedhet.
Kezelésénél fontos az ödémák csökkentése, kompressziós kötéssel, harisnyával. Emellett nélkülözhetetlen a seb szakszerű ellátása, kezelése. A vénásfekély gyakori szövődményei a fertőzések, az orbánc, az ekcéma és a vérzések
Az artériás és vénás eredetű fekély tünetei, alapvetően térnek el abban, hogy míg a vénás fekély szinte fájdalom mentes, addig az artériás fekély, még nagy fájdalommal is jár.
-
Diabétesz okozta lábszárfekély
Ha a fekély oka a cukorbetegség, a gyógyulásalapja természetesen a cukorszint normalizálása és megfelelő szinten tartása. Ebben az esetben különösen fontos a megfelelő lábbeli viselete, a gyulladások hatékony kezelése, és a már kialakult seb tisztán tartása, de még a legnagyobb odafigyelés mellett is szükséges a rendszeres bőrgyógyászati kontrol, a szövetelhalás időbeni felfedezésére, eltávolítására. A lábamputálás egyik leggyakoribb oka, a diabétesz okozta fekélyesedés.
Bármely típusú fekélyről is legyen szó, rendkívül fontos a megfelelő sebkezelés, a gyógyulás optimális körülményeinek megteremtése a megfelelő kötéssel. Otthoni körülmények között hasznos lehet a bioptron lámpa rendszeres használata és évezredes feljegyzések őrzik az aloe vera pozitív hatását is, de legjobb ha ezek is csak orvosi felügyelet mellett kerülnek alkalmazásra. A kötések mellett bármi egyéb eszköz, vagy szer együttes használatát mindenképpen egyeztetni kell a kezelőorvossal.