Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a legfőbb faktorokat, amelyek befolyásolhatják a sebgyógyulás idejét és folyamatát. A tényezők lehetnek helyi tényezők, amelyek közvetlenül a sebre vonatkoznak, és léteznek általános, a betegre vonatkozó tényezők is, amelyek kihatnak a sebgyógyulásra. Tiszta sebviszonyok, éles sebszélek, a megfelelő oxigénellátottság és a jól működő immunrendszer esetében a seb résmentesen zárul, minimális hegszövettel, a sebgyógyulás zavartalan. Azonban ha a sebgyógyuláshoz az optimális feltételek nem állnak fenn, a gyógyulás elhúzódik, a seb a gyulladással következtében kötőszövettel telik meg, ami fokozott hegképződéssel jár. A sebgyógyulás zavarai hátterében helyi és általános okok húzodnak meg.
Helyi tényezők
Helyi tényezők lehetnek például a seb elhelyezkedése, a vérellátás, fertőzés, üregképződés, ödéma, nagymértékű sebváladékozás, a seb kiszáradása, távoli sebszélek, idegentest a sebben, fájdalom vagy a sérült testrész terhelése.
A seb elfertőződése gyakori szövődmény, különösen mély, horzsolt, harapott vagy szúrt sebeknél. A fertőzés elkerülése érdekében nagyon alaposan kell a seb és a sebkörnyék tisztítását, fertőtlenítését végezni, majd a sebet steril kötszerrel lefedni. Amennyiben a sérülés orvosi ellátást igényel, haladéktalanul szállítsuk a beteget orvoshoz, ahol megfelelő szakellátásban tud részesülni.
Általános tényezők
A sérültre vonatkozó általános tényezők, mint például a neme, életkora, általános állapota, tápláltsági állapota, kísérő betegségei, a szedett gyógyszerek mind kihatnak a sebgyógyulásra.
A sebgyógyulás folyamatát rontja a terhelt pszicho-szociális állapot vagy a stressz is, illetve tartós betegségek is, mint például a cukorbetegség. Hiszen sok esetben nem sérülés, hanem maga a betegség szövődményeként keletkeznek sebek, például vénás keringési zavar esetén lábszárfekély, cukorbetegség esetén diabeteszes láb, érszűkület következményeként gangraena.
A vérszegénység illetve keringési zavarok következtében a seb környezete nem kap elegendő oxigént, így a nem megfelelő oxigénellátottság rontja a sebgyógyulást.
Az általános tényezők közé tartozik a fehérjehiány is, amely a sebgyógyulás minden fázisában szükséges alkotóelemek hiányával jár. Fehérjehiányhoz vezethet az alultápláltság, a különböző tápanyag-felszívódási zavarok, a daganatos betegségek, a súlyos fokú májbetegség. Májbetegségek esetén a máj fehérjeképző és méregtelenítő szerepének diszfunkciója miatt szintén zavar keletkezik a sebgyógyulás folyamatában.
Különböző gyógyszerek, mint például a tartósan szedett szteroidok, sejtnövekedést gátló daganatellenes szerek és a gyulladáscsökkentők is kihatnak a sebgyógyulásra, hiszen gátolják a sejtek megfelelő működését.
Megfelelő vitamokra és nyomelemekre is szükség van a gyógyulási folyamathoz, a sarjszövetek képzéséhez. Éppen ezért ezek hiánya, az alultápláltság, vagy nem megfelelő tápanyagbevitel is elhúzódó vagy hiányos gyógyuláshoz vezet.
Ezekben az esetekben elengedhetetlen a seb gyógyítása mellett az alapbetegség kezelése is.