Amit a nyomási fekélyről tudni érdemes – 2. rész

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    Hogyan kerülhető el a felfekvés? Az otthoni ápolás praktikái

    A felfekvés a hosszan tartó fekvés, ágynyugalom következtében kialakuló fekély, amely súlyos következményekkel járhat. Emiatt kiemelten fontos a megelőzés, valamint a pontos és szakszerűen kivitelezett otthoni ápolás, amely sokat javíthat a beteg életkörülményein.

    A felfekvések komoly veszélyeket rejtenek magukban, a bőr felső rétegét érintő enyhe stádiumú sebek megfelelő kezelés esetén általában nem okoznak problémát, de súlyos esetben szövetelhalás, elfertőződés és csontvelőgyulladás is kialakulhat, amelyek amputáláshoz, akár halálhoz is vezethetnek. Mivel a már kialakult felfekvések nehezen gyógyulnak és tetemes ápolási munkával járnak, igen fontos a megelőzés a szakszerűen kivitelezett ápolással, különféle segédeszközökkel és más technikákkal.

     

    A felfekvések megelőzése 

     

    Mivel a felfekvés elsősorban tartósan ágyhoz kötött betegeknél jelentkezik, fontos az érintett személy mozgása, az egyes testtájakra eső nyomás csökkentése. Ha a beteg önmaga mozgásra nem képes, megfelelően kivitelezett mozgatásra van szükség. A kezelőorvos által meghatározott szabályokat betartva szükséges mozgatni, forgatni a mozgásképtelen személyt.

     

    A puha párnákkal való megtámasztás, valamint a tisztán tartott, gondosan lesimított lepedő ezekben az esetekben különösen fontos, hiszen a kemény felületek mellett a szennyeződések, morzsák, gyűrődések is kidörzsölhetik a beteg egyébként is érzékeny, sérülékeny bőrét.

     

    Amennyiben inkontinencia áll fenn a betegnél, a higiéniára és bőr tisztán, szárazon tartására hatványozottabban oda kell figyelnünk, hiszen a nedves bőr táptalaj a kórokozók számára, könnyebben alakul ki fertőzés. Ajánlott speciális védőkenőcsöt, hintőport használni, és mellőzni a túlságosan szárító hatású tisztálkodó szereket.

    A test bármely területén megjelenő száraz, piros foltok, érzékenyebb, fájdalmasabb szakaszok már a felfekvésre utalhatnak, ezért ezek megjelenésére fokozottan figyeljünk. Emiatt célszerű naponta ellenőrizni az érintett területeken a bőrt, és amennyiben elváltozást találunk, tájékoztatni róla a kezelőorvost.

    A felfekvés megelőzésében nemcsak a megfelelő mozgatás és alátámasztás fontos, de az egyéb rizikófaktorok minimalizálása és az ápolt általános állapotának javítása, illetve fenntartása is. Emiatt ügyelni kell a kiegyensúlyozott, egészséges étrend és a megfelelő folyadékfogyasztás szabályainak betartására is.

     

    További lehetőségek a fekélyek megelőzésére

    Szerencsére az orvostudomány, illetve az orvosi kiegészítő eszközök piacának fejlődése révén ma már számtalan különféle eszköz rendelkezésre áll a felfekvés megelőzésére is. Ezekről kérjünk tájékoztatást a kezelőorvostól, mert jó néhányat fel tud írni. Ezek között a legegyszerűbbek a különféle nyomáscsökkentő, ún. decubitus párnák, matracok, amelyekkel megfelelő alátámasztást érhetünk el. A különféle kiegészítők, úgy mint speciális lábbelik, könyökvédők és társaik is segítenek az adott terület védelmében.

    Ma már számtalan különféle ún. nyomásmegelőző ágy kapható, például légágy, vízágy, hullámzó ágy, amelyek azon az elven működnek, hogy a stabil ágyhoz képest kellően eloszlatják a test egyes pontjaira nehezedő súlyt.

    Ezen felül ma már elérhetők modern, steril ápolási eszközök, speciális kötszerek, amelyek a hagyományos kötözőszerekhez képest nagyobb fokú légáteresztést biztosítanak, így nem szükséges naponta cserélni.

    Fontos még a beteg megfelelő folyadékfogyasztása és kiegyensúlyozott táplálkozása, valamint a szoba levegőjének párásítása a jobb sebgyógyulás érdekében.

     

    A már kialakult fekélyek kezelése

    A felfekvést az adott stádiumnak megfelelően, az orvos utasítása szerint kell kezelnünk, pontosan betartva a meghatározott szabályokat. A decubitus esetében rosszul gyógyuló, érzékeny és könnyen súlyosbodó sebekről van szó, ezért a sebellátás vagy szakképzett ápoló feladata, vagy otthoni ápolás esetén a gondozónak szigorúan követnie kell a szakorvos által javasoltakat.

    Bizonyos esetekben antibiotikumos gyulladáscsökkentésre, fájdalomcsillapításra is szükség van, de kiegészítő terápiaként szóba jöhet izomerősítő, keringésjavító gyógytorna, enyhe masszázs is, valamint lézeres kezelés a sebgyógyulás elősegítésére.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező