Az ősz hatása a sebgyógyulás folyamatára

Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    Ahogy az ősz beköszöntével az első falevelek hullani kezdenek a fákról, a krónikus sebekkel élőknek is érdemes pár óvintézkedést tenniük. Hiszen az évszakok változása a sebgyógyulás folyamatára is kihat. Mint ahogy a nyári melegnek vagy a hideg télnek, bizony az őszi időszaknak is megvannak a maga kihívásai a sebgyógyulás kezelésével összefüggésben. Érdemes megismerkedni az időszak pozitív és negatív hatásaival is, hogy megfelelően gondoskodhassunk egészségünkről és támogathassuk gyógyulási folyamatainkat.

    Ősszel többet alszunk

    Ősszel jellemzően többet alszunk, aminek egyik oka lehet a jelentős hőmérséklet csökkenés, illetve az iskolába, munkába visszatérés a nyári pihenőket követően. Több kutatás is bizonyította, hogy a többi hónappal összevetve átlagosan 2,7 órával alszunk többet csak októberben. De hogyan is áll összefüggésben az alvás és a sebgyógyulás? Az alvásnak köszönhetően gyorsabban gyógyul a seb. Miközben alszol, a tested olyan anyagokat termel, amelyek stimulálják a hámképződést, azaz, gyógyulnak a vágások, horzsolások, zúzódások és egyéb sérülések. Ráadásul a megfelelő mennyiségű – napi 7-9 óra alvás – biztosítja az immunrendszer megfelelő működését.

     

    Bőrünk kiszárad az ősz beköszöntével

    Az őszi időszak hőmérsékleti változásával egyidejűleg a levegő páratartalma is csökken. Az alacsonyabb páratartalom pedig szárazabb levegőt eredményez, aminek hatására viszkető bőrszárazság, ekcéma jellegű bőrbetegségek alakulnak ki. Ez a bőrszárazság szintén hatással van arra, hogy mennyire gyorsan gyógyulnak sebeink. A megfelelő szintű hidratáltság kiemelten fontos a teljes gyógyulási folyamatban. Először is, bőrünk elegendő vízellátottsága segíti a megfelelő áramlást a véredényekben és a sejtekben. Elősegítheti a hegmentes gyógyulást is. Éppen emiatt, nyár végén érdemes elkezdeni bőrünk hidratálását a megfelelő testápoló krémekkel és olajokkal.

    Az évszakok változása kihat hangulatunkra is

    Jellemzően az állatvilágban figyelhető meg, hogy az évszakok változása jelentősen kihat az életmódjukra is: a születési ciklusukra, a vándorlási szokásaikra, a téli álmukra. Azonban az emberek hangulatában is megfigyelhető egy jelentős változás: a késő őszi időszakban például a depressziós tünetek és az öngyilkosságok száma is megnövekszik. Ez a hangulatváltozás nem csak a személyiségünkre hat ki, de az általános egészségünkre is. Kutatások igazolták, hogy a pszichológiai stressz következtében a test kevésbé hatékonyan gyógyul. Ezt elkerülendő érdemes mindenkinek megkeresnie a számára legmegfelelőbb stresszűző technikát, mint például a rendszeres séta, könnyű testmozgás vagy meditáció, relaxáció. Fektessünk erre különösen nagy hangsúlyt az ősz beköszöntével!

     

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező