Szemölcsök
A szemölcsök kialakulását leggyakrabban vírusfertőzés okozza, az immunrendszer legyengülése és különböző bőrsérülések fokozzák terjedését. Ajánlott szakorvost felkeresni a kezelést illetően, ugyanis a vírus terjedése (pl. a szemölcs elkaparásával) lehetővé válik, és további szemölcsök jelenhetnek meg a bőrön. Általában sebészi kisműtéttel, általános helyi érzéstelenítéssel zajlik az elváltozás kezelése.
Jóindulatú bőrkinövések
A jóindulatú bőrkinövés, más néven fibróma leggyakrabban a nyaki és hónalji testrészeken jelenik meg. Amennyiben nincs kitéve irritációnak, és nem okoz panaszokat, eltávolításuk nem indokolt.
Anyajegyek
Az anyajegyek rendszerint jóindulatú elváltozások, számuk az életkorral növekedhet. Amennyiben olyan változásokat észlel, mint például az anyajegy színének megváltozása, alakjának deformitása, azonnal keresse fel orvosát. Az anyajegyek elváltozásai akár rosszindulatú melanomát is jelezhetnek, mely azonnali kezelést igényel. Az anyajegy eltávolítás szükségességéről bővebb információt talál ebben a cikkünkben.
Tyúkszem
A tyúkszem leggyakrabban a talpon és/vagy a lábujjak között jelenik meg. A szemölcsök közé sorolható, azonban nem kifelé, hanem a bőr mélyebb rétegeibe terjed. Kialakulásának leggyakoribb oka a szoros cipő, a lábujjak összedörzsölődése. A tyúkszem kezelése eleinte otthon is elvégezhető: nyomásvédő ragtapasz használatával a bőrkeményedés csökkenthető, a különféle krémek, ecsetelők használata pedig felpuhítják az adott bőrrészt. Amennyiben az otthoni kezelések hatására nem múlik el a tyúkszem, ajánlott sebészhez fordulni. A tyúkszemet helyi érzéstelenítésben, rövid ideig tartó műtéttel távolítja el az orvos.
Források
http://www.webbeteg.hu/cikkek/borbetegsegek/11491/a-tyukszem-es-kezelese
https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/borgyogyaszat/cikkek/mi_az_a_fibroma/20150721110643