Mai blogbejegyzésünkben egyik kedves páciensünkkel, a 73 éves nyíregyházi Z. Miklóssal készült interjúnkat olvashatják. Az idős úrnak pár éve mélyvénás trombózisa keletkezett a bal lábában, így gyakran szembesül annak negatív utóhatásaival, mint például a lábszárfekély.
sebápolás.hu: Meséljen kicsit magáról, a betegség kialakulásáról!
Miklós: Nyíregyházán élünk a feleségemmel, mindketten az egészségügyben dolgoztunk. A lányunk 45 éves, Budapesten él. A feleségem a 69. én a 73. évet töltöttem be most januárban. Sajnos több betegségben is szenvedek. 2021 júniusában mélyvénás trombózis keletkezett a bal lábamban, emiatt meg is műtöttek. Az akkori vizsgálatok során kiderült, hogy műteni kell a prosztatámat, mivel megnagyobbodott, és ez nyomta az idegeket. Valószínűleg ez okozhatta a trombózist is. A debreceni műtét rendben lezajlott, ez után fásliztam néha a lábamat, de nem rendszeresen.
sebápolás.hu: Hogyan keletkezett a lábán a fekély?
Miklós: Már nem emlékszem pontosan, mi történt, de beütöttem valahová a bal lábamat, és akkor keletkezett egy körülbelül egy forintos nagyságú seb a bokám felett, kb. 10-15 centiméterrel. Ezt újra megütöttem, ekkor a seb ledörzsölődött, és egyre csak nagyobbodott, majd elfekélyesedett. Végül már körülbelül két gyermek tenyérnyi seb volt a lábamon.
sebápolás.hu: Mi történt ez után?
Miklós: Ahogy nagyobbodott a seb, megjelent egy másik is a lábszáramon, és végül már a bal alsó lábszáram alsó harmada is kisebesedett, és elfekélyesedett.
sebápolás.hu: Milyen egyéb problémákkal küzdött?
Miklós: A sebek miatt folyamatos tompa fájdalmat éreztem a lábamban. Amikor ötforintos nagyságú lett a seb, elkezdett váladékozni, egyre kellemetlenebb és kényelmetlenebb lett a mindennapok során. Így utólag belátom, nagyon elhanyagoltam a sebet. Az elején nem tulajdonítottam neki nagyobb jelentőséget, próbáltam az otthoni eszközökkel és mindenféle gyógykészítménnyel kezelni. Egyik sem hozott megoldást, sőt, a probléma egyre nagyobb lett. Egészségügyi emberként tudom, hogy a lábszárfekély nagyon makacs tud lenni. Azt is tudtam, hogy akár végtaglevágás is lehet a vége. Akkoriban már olyan fájdalmaim voltak, és annyira be volt dagadva a lábam, hogy alig bírtam járni. Egy 2 perces séta legalább 10 perces csoszogást jelentett számomra.
sebápolás.hu: Milyen kezelési módokat ajánlottak Önnek?
Miklós: A háziorvosom nagyon segítőkész volt, de a sebem kezelése meghaladta az ő szaktudását. Ismerősök körében is többféle javaslat érkezett, valaki a szeptikus sebészetet, egyesek a bőrgyógyászatot ajánlották. Ezekre a helyekre végül nem mentem el, mert húgom javasolt egy speciális helyet, ahol krónikus sebek kezelésével foglalkoztak. Az interneten találta, illetve az egyik ismerőse javasolta neki a nyíregyházi Sebkezelési Centrumot. Tudja, neki elég nagy ismerősi köre van, intézkedni is szeret, így segített időpontot is kérni nekem, és az első alkalomra el is kísért.
sebápolás.hu: Mi volt a legnagyobb kihívás a lábszárfekélyben, amiről eddig még nem mesélt?
Miklós: Azokban az időszakokban nem lehetett zuhanyoznom, mivel víz nem érhette a sebet. Minden nap lavórban mosakodtam, nem volt túl egyszerű. Később, amikor már kisebb lett a seb, és a kezelések közötti idő is ritkult, levehettem otthon én is a kötést. Akkoriban nedves szivaccsal törölgettem át a környékét, majd fertőtlenítő sprayvel fújtam le a sebet. Ezt követően a doktor úr által rendelt kötszert tettem rá, rögzítettem és utána fásliztam be.
sebápolás.hu: Mikor hagyhatta abba a fáslizást?
Miklós: Még most is napi szinten csinálom, mindkét lábamat a saroktól a térdem aljáig. Ha nem fásliznám, dagadnának, főként a bal. Így, hogy mindkettőt fáslizom, nem érzem olyan nehéznek a lábaimat.
sebápolás.hu: Van-e bármilyen tünete, amit jelenleg is tapasztal?
Miklós: Fizikai terhelésnél most is fáj kicsit a lábam, bár ez a köszvény miatt is lehet. A fájdalmat mindkét lábamban, főként a boka tájékánál és a lábujjaimnál érzem. Maga a seb bár meggyógyult, a helye még most is csúnya, lilás-rózsaszínes, a felszíne pedig göröngyös. Bár nem túl szép látvány, de nagyon jó érzés, hogy már nem kell külön kötözgetni, rendszeresen kezelésre járni. Nincs fájdalmam, és nem kell azon aggódnom, elveszítem-e a lábamat vagy sem.
sebápolás.hu: Mit javasol a sorstársainak?
Miklós: Ha bárkinek sebesedik a lába, ne hanyagolja el, azonnal menjen orvoshoz. Tiszta szívből ajánlom a nyíregyházi Sebkezelési Centrumot, ahol a doktor úr és mindenki más is mindig mosolygós, kedves és segítő kész, nagyon sok segítséget kaptam tőlük. Köszönöm, hogy meggyógyítottak! Ahogy hallottam, ilyen centrum van több helyen is az országban, így nem kell mindenkinek Nyíregyházára utaznia a kezelésért.
Köszönjük szépen Miklósnak, hogy mesélt nekünk a betegségéről, megosztotta velünk a tapasztalatait! Jó egészséget kívánunk, vigyázzon magára!
Amennyiben Önnek vagy hozzátartozójának krónikus sebe van, keresse fel bizalommal az országos hálózattal rendelkező sebkezelési centrumaink Önhöz legközelebb eső rendelőjét. A listát legegyszerűbben a https://sebapolas.hu/sebkezelesi-centrumaink/ linkre kattintva érheti el, ahol online is tud jelentkezni. Emellet telefonon is kérhet időpontot munkatársainktól.
A lábszárfekély hátterében álló betegségek A lábszárfekély nem önálló betegség, hanem valamilyen alapbetegség következtében alakul ki. A leggyakoribb ok a […]
Óhatatlan, hogy egy rossz mozdulat vagy baleset során az ember megsérül. Ilyenkor fontos tudni, hogy még a kisebb sebek is […]
A lábszárfekély egy kellemetlen bőrbetegség, amely a fiatalabbak körében ezerből csupán egy embert érint, az idősebbeknél gyakrabban fordul elő ez […]
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező