Nem kezelt diabétesz mellékhatásai, amiről nem szoktak beszélni

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    Lábszerfekély és amputáció

    A cukorbetegség ma már sajnos népbetegségnek számít, és ahelyett, hogy az előfordulása csökkenne, ellenkezőleg, egyre nő. Ma Magyarországon a diagnosztizált cukorbetegek száma kilencszázezerre tehető, ami a teljes lakosság 10%-a és meg másfélszer ennyi lehet azoknak a száma, akik még problémájukkal nem fordultak orvoshoz, így a diabétesz nem került diagnosztizálásra. Ennek oka főleg az egészségtelen életmód elhízás, magasvényomás, táplálkozás lehet, de kialakulásának konkrét okait ma még nem ismerjük.

    A diabéteszről általában

     

    Diabéteszről akkor beszélünk, ha a szervezetben lévő cukor nem jut be a sejtekben, ehelyett felgyülemlik a véráramban. Két fajtáját ismerjük, az 1-es típusú, amikor a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint és a 2-e típusú, amikor a sejtek rezisztensé válnak az inzulinnal szemben, így az nem szívódik fel.

    Az 1-es típusú cukorbetegség főként a fiatalokat, gyermekeket érinti, míg a 2-es inkább időskorban jellemző.

    A tüneteik is eltérnek, míg az 1-es típusnál gyakori vizelés, szomjúság és fogyás a jellemző, addig az időseknél, a 2-es típusú diabétesz tünetei a végtagok zsibbadása, bőrviszketés, nehezen gyógyuló sebek és a romló látás.

    A kezelésük is eltér, mert míg az egyiknél (2-es) a szervezet inzulinszintje jól tartható egészséges étrenddel, testmozgással és szájon át szedhető gyógyszerekkel, addig a másiknál (1-es) nélkülözhetetlen a folyamatos inzulinpótlás.

     

    Bőrön jelentkező elváltozások

     

    A szénhidrát-anyagcsere zavara, az egész szervezetre kiterjedő szövődményekkel járhat, ha nem kezelik. Gyakoriak a bőrtünetek és fontos tudnunk, ha ezek megjelentek, jó eséllyel a belső szerveken is találhatunk már elváltozásokat, ezért a diabétesszel élők számára nagyon fontos, hogy tisztában legyenek a betegségükkel összefüggő súlyos bőrproblémákkal, mert az időben felismert szövődmények még jól kezelhetők.

    A cukorbetegekre általánosan elmondható, hogy a sebek lassabban gyógyulnak az átlagosnál, ami a fertőzés veszélyét is megnöveli. Jellemzőek a visszatérő gyulladásos bőrbetegségek, furunculosok, carbonculusok, körömágy gyulladása, melyek kezelésénél legfontosabb az alapbetegség, azaz a diabétesz korszerű, megfelelő kezelése, és csak ezután következik magának a bőrproblémának a kezelése. Enélkül, csak szélmalomharc a küzdelem a gyulladásokkal szemben, és még a megfelelő inzulinszint beállítása mellett, is igen hosszadalmas a kezelésük.

    Hasonló okok miatt gyakori a különféle gombás betegségek megjelenése is, melynek meglétével jól mérhető a beállított terápia is, hiszen a megfelelő gyógyszerek beállításával, ezek a gombás fertőzések megszüntethetőek.

    Szintén a rosszul beállított gyógyszerek (vagy azok hiányának) indikátora lehet, a főleg arcon, de esetenként térden, könyéken is megjelenő apró zsírgöböcskék a xanthómák.

    Necrobiozis lipiodica, a láb és kézháton megjelenő sárgás-barna plakk szerű növedék, mely fájdalommal nem jár, de látványosan figyelmeztet.

    Ezeken kívül jellemzőek még a bullák, melyek külön kezelés nélkül is megszűnnek pár héten belül.

    Diabetes dermopathia, melyet a mikrocirkuláris zavarok okoznak, és az acanthosis nigricant amely főleg a túlsúlyos betegeknél figyelhető meg, szintén jellemző bőrtünetei a diabétesznek.

     

    Lábszárfekély és amputáció

     

    A súlyos és régóta fennálló diabétesz esetén jelentkezik, az úgy nevezett „dibéteszes láb”, mely elnevezés összetett problémát takar. Diabéteszes lábról akkor beszélünk, amikor a fennemlített bőrproblémák hosszan elhúzódó fekélyes sebeket, szövetelhalást okoznak, leginkább a lábszárakon, talpon. Ilyen súlyos, makacs esetekben, a visszatérő gyulladások, fertőzések, egyre nehezebben kivédhetők, és ennek következtében nyirokkeringési zavar is kialakul.

    A lábak ezért is okoznak külön problémát, ugyanis a megfigyelések szerint a térd alatti sebek nehezebben gyógyulnak, hajlamosak duzzanatok képződni amik tovább nehezítik a javulást. Mindemellett, ha a kezünkön van egy seb azt könnyebb kímélni, míg a egy lábon lévő seb miatt senki nem marad otthon ágyban fekve, így a láb terhelése állandó.

    A diabéteszes sebproblémákat legjobb elkerülni, mert ez még mindig egyszerűbb lehet, mint a kialakult problémát kezelni. Ez legjobb módszer, ha:

    • Az érintett területet, naponta ellenőrzi és odafigyel a bőrén a legkisebb hibákra is

    • Megfelelő hidratálással megelőzhető a bőd kiszáradása

    • Megfelelő lábbeli, zokni viselése, és annak gondos ápolása, rendszeres átnézése

    • Gondos körömápolás és a legapróbb bőrhibák (pl. tyúkszem) azonnali kezelése

    • Kezelt diabétesz, ez a legjobb prevenció

    • Hajlam esetén minden hónapban meg kell mutatni a lábfejet (a zoknit lehúzva) az orvosnak, hogy lát-e elváltozást. 

    A már kialakult fekély kezelése hosszantartó és gyakran alakul ki neuropátia, azaz idekárosodás, melynek hatására az idegek már nem tudják ellátni a feladatukat, mely nem csak a mozgatás, de az érzés is. Ennek kezelése, mindig orvosi feladat, de néhány dolgot fontos, hogy otthon is megtegyen a beteg, ilyen például a seb tisztántartása és a kötés rendszeres, steril cseréje. De hasonlóan fontos, ha nem a legfontosabb a gyógyszerek rendszeres, pontos szedése, hiszen nem lehet eleget hangsúlyozni, a fekély, csak egy kísérő jelenség, amely az alapbetegség kezelése nélkül, nem gyógyítható. Az állapoton sokat javíthat a rendszeres mozgás, a megfelelő folyadékbevitel és az egészséges, állapotának megfelelő táplálkozás is.

    A keringésromlás olyan szintet is elérhet, hogy szükséges a végtag amputációja. Meglepő adat, de ma Magyarországon a nem balesetből adódó lábamputációk 70%-a a cukorbetegségre vezethető vissza, ezért ez a probléma soha nem bagatelizálható. Megfelelő odafigyeléssel, ezekből minden második megelőzhető lenne. 

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező