A krónikus seb felbukkanása leggyakrabban valamilyen keringési zavart jelez (érelmeszesedés, cukorbetegség, baktérium vagy gombás fertőzés, vese problémák). Ezért a háttérben megbúvó betegség kezelése nélkül a sebellátás önmagában nem sokat ér. Az alapbetegség felderítése és a seb ellátása összetett orvosi feladat; a pontos diagnózis felállítása, az ellátási hely pontos megválasztása és a seb okának megfelelő kezelése együttesen hozhatják el a kívánt gyógyulást. A gyógyítás folyamatához szükség lehet háziorvos, bőrgyógyász, sebész, érsebész, gyógytornász, rehabilitációs szakemberek, idősotthonokban dolgozó nővérek segítségére.
Mikor forduljak orvoshoz?
Sokak számára ismerős a nap végén megjelenő lábszár és bokaduzzanat, amely figyelmeztető jel arra, hogy vénás keringési zavarral rendelkezünk. A lábszár és bokaduzzanat károsítják a bőrt, az elszíneződik, elvékonyodik, kékes, lilás foltok jelennek meg rajta, és súlyos esetben seb alakul ki. Ezt nevezzük lábszárfekélynek.
Ne várjuk meg, míg seb alakul ki, vegyük komolyan a bőr bármilyen elszíneződését, a viszkető, gyulladt, megkeményedett területeket, a fájdalmat, és forduljunk szakemberhez.
Hol kaphatok segítséget?
Krónikus seb vagy annak gyanújának meglétekor, keressük fel háziorvosunkat, de egyből szakrendelésre is mehetünk. A háziorvos feladata meghatározni a seb eredetét, típusát és stádiumát, majd beutalni minket szakrendelésre. A szakrendelés elérhető TB által finanszírozott formában, de magánrendelést is választhatunk. A szakrendelésen pontosítják a diagnózist, döntenek a kezelésről, valamint felírják a szükséges kötszereket, gyógyászati segédeszközöket, amelyeket gyógyszertárban vagy gyógyászati segédeszköz boltban válthatunk ki. Jó tudni, hogy a kötszereket (csak fekvőbeteg részére!) háziorvos is felírhatja. Egyes esetekben otthoni szakápolást is kérhetünk; ilyen például a lábszárfekély illetve felfekvéses sebek kezelése és kötéscseréje. A sebkezelést ekkor is szakképzett ápoló végzi, de a kapcsolódó teendőkből a családtagok is kivehetik a részüket.
Mit tudnak az intelligens kötszerek?
A nehezen gyógyuló sebek esetében intelligens kötszereket érdemes használni, segítségükkel úgynevezett nedves sebkezelést végezhetünk. Ez a módszer a modern sebkötözés igényeinek minden szempontból megfelel. Az intelligens kötszereknek különféle változatai léteznek, amelyek a seb típusától függően tartalmazhatnak fertőtlenítő, baktériumölő szert – sokszor ezüst készítményt -, esetleg speciális szagkötőket – aktív szén formájában.
A hidrokolloid kötszerek kiválóak krónikus sebek kezelésénél, mert a kötszer öntapadó, jó nedvszívó
képességű, de nem engedi kiszáradni a sebet. Felszívja a sebváladékot és a baktériumokat – tisztán tartva a sebet. Így nagyban meggyorsítja a sebgyógyulást. Az alginát kötszerek természetes algarostból készültek. Fekélyes, váladékos sebek kezelésére egyaránt alkalmazhatóak. Mivel nagy nedvszívó képességűek, sok váladékot képesek megkötni és raktározni. A hidrogél kötszer szintén jó nedvszívó képességgel rendelkezik. A seb környezetét a gélnek köszönhetően állandóan enyhén nedvesen tartja, így megakadályozva a seb kiszáradását.
Krónikus sebek kezelésében segítségünkre lehetnek a különböző alternatív megoldások is. Természetgyógyászok szerint a lézerfény és a polarizált fény elősegítik a kötőszöveti sejtek és a hámsejtek újraképződését. Ezek azonban nem helyettesítik a szakszerű sebkezelést!